Akik billentyűzettel harcolnak – Oroszország hackercsapata, a Killnet
Orosz hacktivisták egy csoportja kibertámadásokkal és dezinformációs kampányokkal veszi célba az európai kormányokat, az infrastruktúrát és még az Eurovíziós dalversenyt is, hogy a nyugati világot elrettentse Ukrajna támogatásától, írja a Politico.
A Killnet névre keresztelt Kreml-barát hackertársaság a nyáron támadások özönét indította nyugati kormányzati hálózatok és kritikus rendszerek ellen, komoly fejfájást okozva az oroszok ellenfelei biztonsági hatóságainak.
A Killnet gyökeresen különbözik Oroszország magasan képzett hackereitől, akik olyan hírszerző ügynökségeinek dolgoznak, mint a Fancy Bear és a Sandworm, amelyek az Egyesült Államok Demokrata Nemzeti Bizottságának feltörése és a NotPetya nevű pusztító zsarolóprogram elindítása révén szereztek hírnevet. A Killnet viszont inkább egy dühös, nacionalista online társaság, amely ugyan alacsony minőségű kibertámadási eszközökkel és taktikákkal van felvértezve, ám nagy sikert arattak a háborúról szóló narratíva felállításában.
„Oroszországban sokan hősnek tekintik őket” – mondta Stefan Soesanto, az ETH Zürich Biztonsági Tanulmányok Központjának kutatója, aki a hacktivista tevékenységet követi nyomon a konfliktusban.
„A Killnet célja, hogy az európaiak fizessenek Ukrajna egyértelmű támogatásáért, és megbüntesse a nyugati kormányokat oroszellenességükért.”
A csoport azzal vált híressé, hogy elosztott szolgáltatásmegtagadási (DDoS) támadásokat indított, és számos webhelyeket bénított meg, amelyeken oroszbarát üzeneteket tettek közzé. Tevékenységüket idén januárban kezdték, és amikor február végén az orosz tankok megszállták Ukrajnát, a csoport erősen kiállt az orosz offenzíva mellett.
„A KillNet érzelmileg működik. Bosszút és megtorlást keresnek azokkal a jogsértésekkel szemben, amelyekről úgy vélik, Oroszország és annak népe ellen követtek el” – mondta a CyberKnow álnéven ismert kutató, aki fenyegető csoportokat figyel, és online kutatásokat tesz közzé.
“Rendkívül hevesen reagálnak a jelenlegi geopolitikai eseményekre.”
Az elmúlt hónapokban több mint 10 nyugati országot céloztak meg, köztük Lettországot, Litvániát, Norvégiát, Olaszországot, az Egyesült Államokat és legutóbb Észtországot. A csoport egyik nagy horderejű támadása májusban volt az Eurovíziós Dalfesztivál ellen. Oroszországot eltiltották attól, hogy részt vegyen a versenyen, ezért a hackercsoport DDoS támadást kísérelt meg. Az olasz rendőrség meghiúsította a cselekményt, de a szenátus és az Országos Egészségügyi Intézet oldalait sikerült megzavarniuk.
Júniusban a KillNet Litvániát célzó akciója új népszerűségi szintre emelte a csapatot az orosz médiában. Ennek kiváltó oka az volt, hogy Vilnius lezárta a határait Kalinyingrád orosz exklávé előtt. Az interneten terjesztett videóüzenetben a csoport azt követelte Litvániától, hogy engedélyezze az áruk tranzitját Kalinyingrádba, különben a támadások folytatódnának. Margiris Abukevičius honvédelmi miniszter helyettese szerint a kiberakciónak „korlátozott sikere volt”, kevés internetes oldalt töröltek – de a rájuk irányuló figyelem óriási volt.
Észtországot augusztus 17-én vették célba, de a hatóságok szerint az e-kormányzati szolgáltatások elleni támadás az észt állampolgárok számára „nagyrészt észrevétlen” volt.
A kiberbiztonsági szakemberek a csoportot inkább zavarónak írják le, mintsem fenyegetésnek tekintenék őket. A legtöbb ország a képes volt kivédeni a támadásokat, vagy könnyen orvosolták az okozott károkat. Egy múlt hónapban megjelent kutatási cikk szerint a hacktivista közösségek “a kritikus infrastruktúra megcélzása helyett tömeges és véletlenszerű támadások történtek a .ru és .ua végződésű honlapok ellen.”
A Killnet sikere nem a kifinomultságában vagy azon képességében rejlik, hogy képes feltörni, beszivárogni és lerombolni a hálózatokat. A csoport a ravasz PR-ral tette le a névjegyét – mutatós videókat és mémeket osztanak meg a közösségi médiában, illetve küldik ezeket a hírügynökségeknek.
A háború szembeállította a Killnetet a Kijevet támogató hasonló kollektívákkal. Az Anonymous hackercsoport a konfliktus korai szakaszában hadat üzent Oroszországnak, az ukrán kormány pedig mozgósította hazai IT-szektorát és nemzetközi szimpatizánsait, hogy létrehozzák az “Ukrajna IT Hadseregét”, amely koordinálja a kiberkampányokat és az orosz célpontok elleni támadásokat.
“A Killnettel ellentétben az IT Hadsereg hihetetlenül kitartóan támad egy konkrét célpontot hetekig vagy hónapokig, például a pénzintézeteket” – mondta Soesanto.
“Valószínűleg jóval hatékonyabbak, mint a Killnet.”
A Killnet közölte, hogy keresi az együttműködést az orosz kormánnyal, de egyelőre semmi jele annak, hogy állami tisztviselők közvetlen ellenőrzése alatt állna.
Egyértelmű Kreml-barát álláspontja azonban problémát jelenthet Oroszország számára.
“Ez Oroszországot potenciálisan felelőssé teszi az ilyen műveletek által okozott károkért, hacsak a moszkvai hatóságok nem határolódnak el az ilyen rosszindulatú műveletektől” – mondta Patryk Pawlak, az EU Biztonsági Tanulmányok Intézetének ügyvezető tisztje.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/09/10/uj-szelek-fujnak-a-kriptopiacon/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ahol leghalálosabb kórokozók lakoznak: Az Egyesült Államok titkos laborja
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám
Miért nem tudjuk a villámokat energiafejlesztésre használni?
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?